top of page

Ser du en amerikaner i helgen? Riv i en halvliter

Av Peder Chr. Løvenskiold og Håvard Sandvik, president og styremedlem i Norge-Amerika foreningen


Skal du ut i solen i helga for å nyte en utepils eller noe annet kaldt? Gjør deg selv en tjeneste og riv i en halvliter dersom du treffer en av de 4500 amerikanerne som er på besøk i Oslo med verdens største hangarskip, USS Gerald R. Ford. Oslo er første europeiske havn som mottar hangarskipet, og besøket er et tegn på at det militære samarbeidet er nært og godt. Men utover det så får Oslo-folk i helgen muligheten til å vinne 4500 Norges-venner fra alle mulige steder i USA. Tidligere var norsk-amerikanerne våre viktigste brobyggere mellom Norge og USA. I følge et sensus fra 2000 var det da 4,5 millioner amerikanere med norske røtter. Tallet har økt siden da, men generasjoner har ebbet ut og båndet til Norge kanskje blitt litt svakere. Vi er i ferd med å miste den generasjonen nordmenn og amerikanere som ble sveiset sammen av samholdet under og etter andre verdenskrig. Vi trenger flere ambassadører. Norge er lite og fjernt for de aller fleste amerikanere. Det er ikke så rart, vi er et lite land i en stor og uoversiktlig verden. Allikevel er USA viktig for oss. De er vår viktigste allierte, etter Kina er de vår viktigste handelspartner utenfor Europa. Forholdet er altså viktig, men båndene mellom Norge og USA er kanskje ikke like sterke som før. Vi trenger flere nordmenn som forstår USA, og vi trenger flere amerikanske Norges-venner. Det er dette Norge-Amerika Foreningen jobber for ved å gi nordmenn og amerikanere muligheten til å dra på utveksling til hverandres land. Vi gir ut om lag 40 stipender i året, og gjennom alumniforeningen vår gir vi nordmenn og amerikanere muligheten til å holde kontakten også etter studiene. Det blir noen amerikanere som kommer til Norge hvert år med stipender fra vår forening, men tallet blekner mot de 4500 som besøker Oslo denne helgen. En øl sammen i solen er hyggelig, men den kan ikke erstatte langsiktige vennskap. Jeg håper derfor at halvliteren i helgen bare blir begynnelsen på mange nye vennskap. USA er stort og livserfaringene blant amerikanere er mer mangfoldige enn vi kanskje får med oss gjennom media. Denne helgen kan vi alle komme litt nærmere hverandre. Så, hvis du ser en amerikaner i uniform denne helgen: Riv i en halvliter og bruk muligheten til å lære om USA og fortell om Norge. Skulle du ville studere i USA senere så kan du søke om stipend hos oss (https://www.noram.no).

Fra Norge-Amerika Foreningens kontor i Oslo sentrum kunne en skimte USS Gerald R. Ford gli inn i Oslofjorden onsdag formiddag.

Comments


bottom of page